Välkommen Nicole!

Ny lärare för onsdagsgrupperna denna terminen blir Nicole Tagliati. Nicole är utbildad på Dansforum och undervisar i bla Hiphop, Locking och Streetmix. Hon har bland annat uppträtt tillsammans med gruppen Stockholm Lockers på Juste Debout Sweden 2014, medverkat i föreställningen Challenge på GöteborgsOperan 2013 vunnit GöteborgsOperans Experimental battle Re: mind 2015, medverkat i en musikvideo med Linda Pira, vunnit Streetstar "All That Funk" 2014 m.m. Nicole kom till semi-final i Streetstar "All That Funk" 2015 och har rest runt och deltagit i många battles och utbildningar i form av läger med O.G: s, sådana som grundat dansstilar och som är stora förebilder inom dansen. Nicole har dansat hela sitt liv. Hon har stor passion, är mycket intresserad av allt som har med dans att göra och är alltid öppen för att utvecklas. Lektionerna som Nicole håller i är intensiva och utmanar till att tänka på ett nytt sätt. Vi lär oss anledning- en bakom dansen vi dansar, lite historia, tar fram nya idéer, vi släpper loss och kommer in i känslan. Nicoles lektioner är fyllda av värme, svett, utmaningar och målet är att alla ska känna sig bekväma och bara ha riktigt kul.